בארצות הברית נמצאת הקהילה היהודית השנייה בגודלה בעולם (5.2 מליון) לפי ההגדרה הגרעינית (כלומר, יהודים המייחסים חשיבות ליהדותם) ו6.7 מליון לפי הגדרה מורחבת (כל אדם בעל מוצא יהודי). מטרתי להביא יהדות זו על יתרונותיה וחסרונותיה לשיח הציבורי בישראל.
בכל הרשומות הושקעה עבודה מחקרית רבה, נא לא להעתיק אלא אם ניתן אישור בכתב ממני. אפשר ליצור עימי קשר בכתובת meirs9999@gmail.com.

ג'ון האנטסמן Jon Meade Huntsman, Jr


ג'ון האנטסמן ג'וניור נולד ב-26 במרץ 1960 בקליפורניה לאמו קארן ואביו המולטי-מיליונר הנדבן ג'ון האנטסמן סניור. לג'ון שמונה אחים ואחיות, והוא גם אחיין שלישי של מיט רומני, אחד המתמודדים נגדו במרוץ למועמדות הרפובליקנית לנשיאות.
ג'ון נשר מבית-הספר התיכון לפני סיומו משום שרצה להגשים חלום ולהצטרף ללהקת רוק. לאחר מכן הלך ללמוד באוניברסיטת יוטה ואף שמש כמיסיונר מורמוני בטייוואן במשך שנתיים.
כאשר חזר לארה"ב, עבר האנטסמן לאוניברסיטת פנסילבניה, שם השלים תואר ראשון בפוליטיקה בינלאומית. אחרי שסיים, החל האנטסמן לעבוד במגוון תפקידים פוליטיים ודיפלומטיים בוושינגטון הבירה.
הוא החל כעוזר צוות בבית הלבן תחת ממשלו של הנשיא רייגן. בממשל בוש האב קודם לתפקיד האחראי על המסחר בין אמריקה למזרח אסיה. לבסוף התקדם האנטסמן ונבחר לתפקיד שגריר ארצות הברית בסינגפור. בכך הפך האנטסמן לשגריר הצעיר ביותר שארה"ב שלחה במאה השנים האחרונות.
בנוסף לקריירה הציבורית שלו, שימש האנטסמן כמנהל בחברתו של אביו ובמספר מוסדות שונים כמו: "עמותת האנטסמן למלחמה בסרטן" ו-"האופרה של יוטה".
בשנת 2004 נבחר האנטסמן למושל יוטה עם 57% מהקולות. בשנות כהונתו שמר על אחוזי אהדה גבוהים שבשיאם הגיעו ל-90%. כאשר התפטר עמדה אהדתו בציבור על 80%.
בשנים בהם שימש כמושל יוטה, עלה תקציב המדינה מ-16.7$ בליון ל-22.8$  בליון. בתקופה זו זכתה יוטה בתואר המדינה "המנוהלת באופן הטוב ביותר", ולאחר שפרש זכתה יוטה בפרס "המדינה שהכי טוב לעשות בה עסקים".
במאי 2009 הציע הנשיא אובמה בפני הסנאט לשלוח את האנטסמן לשגריר בסין. הסנאט אישר והאנטסמן ארז את מיטלטליו ונסע לסין.
הוא שימש שגריר לסין בזמנים לא פשוטים בכלל, ולאחר שתם לשתות את כוס המרים התפטר האנטסמן מתפקידו בינואר 2011 ושב לארה"ב. מיד כאשר נחת, התחיל לנהל את קמפיין הבחירות שלו.
לג'ון האנטסמן ואשתו שבעה ילדים, והוא זכה בשישה תארי דוקטור לשם כבוד.

למה כן?
ג'ון האנטסמן הוא אדם צעיר, כשרוני ומבטיח ששואף גבוה: כמו הנשיא המכהן ברק אובמה. ספקולטיביים טוענים כי ברק אובמה שלח אותו לסין, כדי שלא יעמוד בדרכו לכהונה נוספת. אם הם צודקים, זה לא עבד לו: האנטסמן הוא הראשון שהחל בקמפיין הבחירות.
בנוסף, האנטסמן מרושת היטב במזרח הרחוק ומכיר אותו לפני ולפנים. בימים אלה של משבר כלכלי, ארה"ב תלויה יותר מכל בקשרים שלה עם המעצמות הכלליות של העולם.

למה לא?
ג'ון האנטסמן אינו מספיק מוכר עדיין בקרב ציבור הכללי בארה"ב.
בנוסף, מתמודד האנטסמן עם שתי משוכות גבוהות בתוך המפלגה הרפובליקנית. הראשונה, השתייכותו לכת המורמונית ששאר הזרמים הנוצריים במפלגה הרפובליקנית מחשיבים אותה לכת כופרת. השנייה, מעברו לסין בהמלצת אובמה גרמה לו להיתפס בציבור כמשת"פ. מהסתכלות שנייה: אולי האסטרטגיה של הנשיא המכהן עבדה בשורה התחתונה.

טוב לישראל ליהודים?
ג'ון האנטסמן לא שמש בתפקיד הדורש ממנו התייחסות מיוחדת למזרח התיכון ולישראל, לכן לא מצאתי התבטאויות בשמו בנושאים אלה.
למרות זאת סביר להניח שהוא אוהד את ישראל והיהודים מכיוון שהוא משתייך לכת המורמונית. וכידוע, כת זו נחשבת לתומכת נלהבת בישראל ובעם היהודי.


מתמודדים נוספים:

מיט רומני, מושל מסצ'סטס לשעבר.
ניוט גינגריץ', מנהיג הרוב הרפובליקני בבית הנבחרים לשעבר.
מישל בקמן, סנאטורית לשעבר.
טים פלנטי, מושל מניסוטה לשעבר.
רון פול, רופא ונציג בית הנבחרים של טקסס.