בארצות הברית נמצאת הקהילה היהודית השנייה בגודלה בעולם (5.2 מליון) לפי ההגדרה הגרעינית (כלומר, יהודים המייחסים חשיבות ליהדותם) ו6.7 מליון לפי הגדרה מורחבת (כל אדם בעל מוצא יהודי). מטרתי להביא יהדות זו על יתרונותיה וחסרונותיה לשיח הציבורי בישראל.
בכל הרשומות הושקעה עבודה מחקרית רבה, נא לא להעתיק אלא אם ניתן אישור בכתב ממני. אפשר ליצור עימי קשר בכתובת meirs9999@gmail.com.

מישל בקמן Michele Marie Bachmann


מישל בקמן נולדה ב-6 באפריל 1956 במדינת איווה למשפחה דמוקרטית ממוצא נורווגי. כאשר הייתה ילדה התגרשו הוריה, ומשל עברה לגור עם אמה במינסוטה. לאחר שסיימה תיכון בשנת 1974, היא נסעה לשנה לישראל, ארץ היהודים, ועבדה בקיבוץ בארי שליד באר שבע.
            אחרי-כן חזרה בקמן לארצות הברית לאוניברסיטת"Winton State"  שם סיימה תואר ראשון ב-1978. כאשר הייתה בשנתה האחרונה באוניברסיטה, לטענתה, השתנו דעותיה הפוליטיות, והיא הפכה לפעילה רפובליקנית. בשנה זו היא גם נישאה לבעלה מרקוס בקמן להם נולדו חמישה ילדים. יש לציין כי במהלך השנים אימצו הזוג בקמן עשרים ושלושה נערות צעירות.
            בהמשך קבלה בקמן תואר למשפטים מאוניברסיטת "Oral Roberts" (1986), וכן תואר בחוקי מיסוי מבית הספר למשפטים "William & Mary".
            בשנת 1988 היא הועסקה כעורכת דין מטעם מס הכנסה, אולם לאחר לידת בנה הרביעי ב-1993 פרשה מישל כדי להיות אימא במשרה מלאה. בשנת 1993 גם פתחה, בשיתוף עם הורים אחרים, בית-ספר פרטי מגן-חובה עד כיתה י"ב.
            לפוליטיקה נכנסה בקמן בשנת 2001, אז רצה ונבחרה לסנאטורית של מדינת מינסוטה. את הקדנציה שלה בסנאט היא סיימה בשנת 2007 ולא התמודדה שוב. אף על פי כן היא לא פרשה מהפוליטיקה אלא התמודדה ונבחרה למשרת נציג בית הנבחרים של המחוז השישי במינסוטה. בכך הייתה בקמן לאשה הרפובליקנית הראשונה שנשלחת מטעם מדינה זו לבית הנבחרים.
            בשנת 2010 יזמה בקמן את שדולת מפלגת התה בקונגרס אליה הצטרפו אנשי קונגרס רפובליקנים רבים.

            למה כן?
            מישל בקמן עושה רושם מצויין בקמפיין הבחירות הנוכחי ומגלה בקיאות רבה בנושאים השונים. יתר על כן היא מתראיינת לכל כלי תקשורת אפשרי ולא מפחדת משאלות קשות. בנוסף, היא מייצגת קו מאד שמרני של מפלגת התה, קו שתופס תאוצה בתוך המחנה הרפובליקני.

            למה לא?
            מישל בקמן היא אישה. קשה להאמין שהמפלגה השמרנית תהיה הראשונה בארה"ב שתעמיד אישה נשיאה (למרות שאחרי מיקרה פיילין הכול פתוח). בנוסף, דעותיה הקיצוניות עלולות להפחיד את אנשי הקו המתון במפלגה הרפובליקנית.

            טובה לישראל וליהודים?
            בקמן התבטאה פעמים רבות בעבר לטובת ישראל. בן השאר אמרה כי אם ארה"ב תפגע ביחסיה עם ישראל והעם היהודי, היא תקולל משמים. בנאום אחד בו נשאלה בקמן לגבי נסיעתה לעבוד בקיבוץ בישראל לאחר מלחמת יום כיפור, היא הכריזה כי היא אוהבת מאד את העם היהודי ומחשיבה עצמה כיהודיה. עם זאת קשה להעריך כיצד היהודים הדמוקרטים יתייחסו, אם בכלל, להכרזה זו.מועמדים נוספים:
מיט רומני, מושל מסצ'סטס לשעבר.
ניוט גינגריץ', מנהיג הרוב הרפובליקני בבית הנבחרים לשעבר.
טים פלנטי, מושל מניסוטה לשעבר.
רון פול, רופא ונציג בית הנבחרים של טקסס.
ג'ון האנטסמן, מושל יוטה ושגריר ארה"ב לסינגפור וסין לשעבר.